Prześcieradła: jersey, czy frotte? Które mają więcej zalet?

Prześcieradła: jersey, czy frotte? Które mają więcej zalet?

Prześcieradła są podstawowym elementem wyposażenia każdego łóżka, niezależnie od jego rozmiaru. Odgrywają ważną rolę dla komfortu naszego snu. Ich wybór nie powinien być więc przypadkowy. Warto zastanowić się zwłaszcza nad materiałem ich wykonania. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza jersey i frotte. Jakie mają zalety wykonane z nich prześcieradła? Jakie prześcieradło wybrać?

Jersey – co warto wiedzieć o tym materiale?

Jersey (dżersej) to popularna dzianina na rynku tekstylnym. Kiedyś uzyskiwano ją z włókien wełnianych, lecz aktualnie jersey wykonany jest najczęściej ze stuprocentowej bawełny. Ponadto producenci niekiedy wzbogacają go różnymi domieszkami, takimi jak lycra czy elastan, co pozwala na zwiększenie jego elastyczności. Jersey jest dzianiną, a więc wyjątkowo rozciągliwym materiałem, który tworzony jest z jednej nitki. Warto pamiętać, że tkaniny otrzymujemy z nitek wątki i osnowy, przeplatających się pod kątem prostym, przez co cała struktura nie jest rozciągliwa. W przypadku dzianiny wykorzystuje się jedną nitkę, układaną w oczka. Prześcieradła polskiej produkcji z jersey są więc elastyczne, co zwiększa ich wygodę użytkowania.

Jakie zalety ma prześcieradło jersey?

Wykorzystywany w procesie produkcji materiał jersey ma wiele zalet. Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę na wyjątkową miękkość i delikatność. Dzianina ta gwarantuje skórze przyjemne doznania, daje poczucie przytulności i sprzyja spokojnemu snu. Ze względu na swój wysoki poziom elastyczności, dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając maksymalną wygodę użytkowania. Warto dodać, że prześcieradło z jersey dba o prawidłową cyrkulację powietrza. Dzięki temu nasza skóra oddycha w nocy i nie grozi je nadmierne pocenie się. Rano możemy więc wybudzić się wypoczęci i z uczuciem świeżości. Wyroby te wspierają regulację temperatury podczas snu. Sprawdzą się w miesiącach letnich, jak i w okresie jesiennym czy zimowym.

Polski producent prześcieradeł z jersey oferuje swoim klientom także produkty łatwe do utrzymania w czystości. Materiał dżersej można prać w pralce, ponadto schnie on bardzo szybko, co jest kolejnym atutem. Nie można też zapominać, że prześcieradła jersey to praktyczne i trwałe rozwiązania. Na ich wysoką jakość wpływa między innymi gęstość splotu. Decydując się na te elementy wyposażenia łóżka, można mieć też pewność ich wysokich walorów wizualnych. Wyroby te cechują się estetycznym wykonaniem i dostępnością w licznych barwach i wzorach. Można je z łatwością dobrać do aranżacji panującej w sypialni.

Frotte- czym charakteryzuje się ten materiał?

To, czym wyróżnia się materiał frotte jest okrywa pętelkowa. Tworzy się ją na specjalnych krosnach z wątku lub dwóch osnów (podstawowa i pętelkowa). Ta pierwsza składa się na budowę tkaniny, natomiast celem pętelkowej, jest uzyskanie chłonności materiału i eliminacja wilgoci z danego obszaru. Co ciekawe, materiał ten nadaje się nie tylko do produkcji prześcieradeł, gdyż często wykonane są z niego także ręczniki od polskiego producenta. Tkaninę frottę uzyskujemy z bawełny, niekiedy wzbogacanej o poliester. Na jej chłonność wpływają takie czynniki jak: rodzaj przędzy, gęstość oraz wysokość pętelek. Prześcieradła frotte mają gęstość wynoszącą ok. 180g/m2, dzięki czemu są to wyroby przyjemne dla skóry i grube.

Zalety prześcieradeł frotte

Prześcieradła frotte to wyroby o licznych atutach. Najważniejszym z nich jest chłonność, dzięki czemu użytkownik nie odczuwa dyskomfortu wynikającego z pocenia się, gdyż wszelka wilgoć jest błyskawicznie wchłaniania przez materiał. Warto też dodać, że produkty te zapewniają dobrą izolację termiczną, można z nich korzystać także zimą czy też podczas choroby z wysoką gorączką. Tak samo, jak w przypadku prześcieradeł jersey, także modele frotte są delikatne i przyjazne skórze. Nie doprowadzają do podrażnień czy uczuleń. Warto dodać, że są odporne na gniecenie. Nie wymagają prasowania, co za tym idzie, możemy zaoszczędzić swój czas. Modele te mają świetne walory użytkowe. Są odporne na ścieranie, trwałe i co najważniejsze, nie ulegają deformacji. Można je prać w wysokich temperaturach, gwarantując sobie odpowiednią higienę wypoczynku. Każdy polski producent pościeli frotte zapewnia bogaty wybór swoich produktów. Prześcieradła z tego materiału to dobry wybór dla dorosłych, ale także dzieci.

Jakie prześcieradło wybrać? Jersey czy frotte?

Wybór konkretnego rozwiązania zależy od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. Oba wyroby mają wiele zalet. Przy podejmowaniu decyzji należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jeśli mamy problem z poceniem się w nocy, wówczas polecane będzie prześcieradło frotte, które doskonale absorbuje wilgoć. Prześcieradło jersey to natomiast znakomita opcja dla osób często przegrzewających się podczas snu. Materiał ten zagwarantuje nam komfort i uczucie świeżości. Wyroby z frotte polecane są użytkownikom ceniącym sobie przede wszystkim trwałość, natomiast te z jersey- oddychalność i elastyczność. Oba rodzaje prześcieradeł to wyroby łatwe w pielęgnacji, aczkolwiek produkty z jersey można prać w niższej temperaturze.

Zarówno prześcieradła frotte, jak i jersey mają swoje zalety i warto po nie sięgać. Wybór zależy od naszych preferencji i oczekiwań. Najważniejsze jest to, żeby wybrać materiał, który zapewni nam wygodę i spokojny sen przez całą noc. A gdzie można zakupić takie wyroby? Najlepszym miejscem zakupu będzie zaufana i ceniona polska firma produkująca pościele, prześcieradła, ręczniki i inne tekstylia.