Gramatura pościeli – czym jest i jaką wybrać?
Pościel najłatwiej zdefiniować na podstawie jej gramatury. Dzięki temu parametrowi można w miarę łatwo odnieść jej masę do stałej jednostki powierzchni. Jaką gramaturę powinna mieć zatem idealna pościel do snu? Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego materiału?
Gramatura różnych odmian pościeli – informacje podstawowe
Zwykle mianem gramatury pościeli określa się ciężar jej wycinka o powierzchni 1 m2. Jeśli więc wytniemy kwadrat naszej ulubionej pościeli o właśnie takiej powierzchni i zważymy go, to powinniśmy uzyskać – wyrażoną w gramach – gramaturę materiału użytego do jej uszycia. Tyle, jeśli chodzi o gramaturę zwykłej pościeli. W przypadku jedwabiu jest nieco inaczej, gdyż przyjęto tu jednostkę zwaną momme. Jedna taka jednostka to przelicznik około 4,34 g na metr kwadratowy. Oznacza to, że obowiązująca tu zasada jest praktycznie taka sama, ale wyrażona w nieco inny sposób.
Gramatura pościeli – od czego zależy?
Odpowiadając na powyższe pytanie, najłatwiej powiedzieć, że od gęstości tkaniny. Wyrażają ją dwa parametry, które mają bezpośrednio wpływ na gramaturę pościeli:
- grubość włókien, gdyż im jest ona wyższa, tym cięższy materiał, z którego powstaje pościel,
- gęstość splotu – im bardziej zwarty splot, tym wyższa gramatura.
Jaką gramaturę mają znane i lubiane odmiany pościeli?
Ile wynosi gramatura pościeli? Dla tkanin bawełnianych, które są cenione za swą miękkość i delikatność, parametr ten wynosi od 120 do 200 g/m2. Niską gramaturę ma np. delikatna satyna (około 120 – 130 g/m2), a wysoką flanel (180 g/m2). Już na tym przykładzie widać, że im wyższa jest gramatura danej pościeli, tym dany materiał jest po prostu cieplejszy. Analogicznie jest w przypadku pościeli z lnu, przy czym na ogół ma ona nieco większą gramaturę od satyny (od 150 do 200 g/m2).
Oczywiście najlepszą pod względem gatunkowym jest pościel jedwabna. Przypisana dla niej wartość gramatury (wyrażona w momme) jest zwykle dość stała i waha się w granicach 19 do 21. W praktyce oznacza to, że po przeliczeniu na g/m2 wahania jej gramatury oscylują w zakresie maksymalnie 20 g.
Gramatura pościeli a jej właściwości – o czym warto wiedzieć?
Zadajmy sobie teraz pytanie, jaka pościel jest najlepsza pod względem gramatury. Tu oczywiście trzeba liczyć się z indywidualnymi preferencjami. Dla wielu ludzi ciepła kołdra jest obowiązkowa nawet w porze letniej. Inni z kolei woleliby cały rok przespać bez jakiejkolwiek kołdry. Wracając jednak do tematu, najlepsza pościel – dla statystycznego Polaka – powinna mieć gramaturę wynoszącą:
- poniżej 150 g/m2 – jeśli mówimy o porze letniej, gdyż tylko lekkie i przewiewne kołdry mogą zapewnić optymalną jakość snu,
- około 150 g/m2 – jeśli mówimy o pościeli całorocznej,
- około 160 – 200 g/m2 – jeśli mówimy o pościeli zimowej, która powinna nam zapewnić ciepło nawet wówczas, gdy temperatury za oknem są bardzo niskie.
Sprawdźmy teraz, jaka gramatura pościeli będzie najlepsza będzie w odniesieniu do jego jakości. Wiele osób uważa, że im cięższa pościel, tym dłużej będzie służyć użytkownikowi. Problem w tym, że nie zawsze tak jest. Wytrzymałość pościeli zależy bowiem przede wszystkim od rodzaju materiału. Pod tym względem niekwestionowanym zwycięzcą jest jedwab, który należy do materiałów ekskluzywnych.
A co z właściwościami pościeli? Jaką gramaturę wybrać, aby uniknąć np. zagnieceń? W tym przypadku zależność pomiędzy gramaturą a odpornością na łamanie jest przewidywalna. Im parametr ten jest wyższy, tym dana tkanina jest sztywniejsza i nie łamie się tak łatwo.
Gramatura pościeli – co wybrać?
Jak widać, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaką gramaturę pościeli wybrać do swojej sypialni. Owszem, najlepiej postawić na lekki i przewiewny materiał w porze letniej, a w porze zimowej na cięższe i lepiej akumulujące ciepło tworzywa. Jednak niezależnie od tego trzeba pamiętać, że każdy z nas ma nieco inne preferencje, jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała.
Trzeba też pamiętać, że gramatura pościeli ma też na ogół przełożenie na jej cenę. Cechy te są wprost proporcjonalne względem siebie. Oznacza to, że im wyższą gramaturę ma dana pościel, tym jej ostateczna cena będzie najprawdopodobniej wyższa.
Pamiętajmy też, że gramatura pościeli może mieć również pośredni wpływ na nasze zdrowie. Przykładowo nasza firma – jako polski producent pościeli – dokłada wszelkich starań, aby jej wyroby zapewniały komfortowy sen w każdych warunkach. Tym samym wytwarzamy produkty o zróżnicowanej gramaturze, którą łatwo dopasować do oczekiwań klienta. Osoby, które mają tendencję do nadmiernego pocenia, powinny wybierać pościel o niższej gramaturze, która nie akumuluje tak bardzo ciepła i jest na ogół bardzo przewiewna. Z kolei tzw. zmarzluchom bardziej przypadnie do gustu pościel, która jest ciepła i miękka, gdyż tylko ona jest w stanie zapewnić maksymalny komfort cieplny.
Reasumując, wybór odpowiedniej pościeli, nie jest łatwy. Dlatego warto zaopatrzyć się w jej wersję zimową i letnią, czyli cięższą i lżejszą. Warto też zwrócić uwagę na informacje podawane przez producenta i na ich podstawie dobierać produkty.